Kategorie
Ogłoszenia

Jak napisać dobre ogłoszenie i pozbyć się gratów?

W naszych domach często zalegają przedmioty, których chcemy się pozbyć. Mogą być to stare meble, ubrania, w które nie zmieścimy się nawet po trzech dniach głodówki oraz zabawki, o których nasze dzieci już dawno zapomniały. Gdy patrzymy na te przedmioty krytycznym wzrokiem, zwykle dochodzimy do wniosku, że próba ich sprzedaży byłaby bezcelowa. Z drugiej strony jednak, nieco dziwna wydaje się nam myśl, że mielibyśmy je po prostu wyrzucić. Na szczęście, wcale nie musimy tego robić, a jednocześnie nie musimy godzić się na to, aby tego rodzaju graty zalegały w naszym domu. Rozwiązaniem naszych problemów może być dział oddam za darmo w serwisach ogłoszeniowych.

Co można oddać za darmo?

Serwisy zwykle nie stawiają dużych ograniczeń przed osobami, które wykorzystują dział oddam za darmo, aby zrobić porządek w swoim domu. W niektórych pojawia się wyraźne zastrzeżenie, że nie można w nim oferować zwierząt domowych, kiedy indziej zaś pojawia się wykluczenie obejmujące leki i używki. Nie należy też pozbywać się produktów stanowiących zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, jeśli więc odkryliśmy w domu pozostałości po szkolnym laboratorium chemicznym, skontaktujmy się z odpowiednimi służbami. Co do zasady jednak tak długo, jak nie łamiemy prawa, możemy korzystać ze wspomnianych portali po to, aby pozbyć się przedmiotów, które zalegają w naszym domu.

Jak skonstruować ogłoszenie?

Może się wydawać, że stworzenie ogłoszenia informującego świat o tym, co mamy do oddania, nie jest trudnym zadaniem. Niektóre portale publikują nawet jego wzór i w takim przypadku najlepszą opcją wydaje się trzymanie się zaproponowanego nam schematu. Jeśli takiego wzoru nie ma pamiętajmy, że ogłoszenie powinno być możliwie jak najbardziej czytelne tak, aby korzystająca z niego osoba nie miała problemów ze zorientowaniem się, co jest jego przedmiotem. Nie rozpisujmy się na temat przedmiotu, którego planujemy się pozbyć. Starajmy się też unikać opowiadania wzruszających historii, które się z nim łączą. Jeśli zdecydowaliśmy się na jego darmowe oddanie, nie oczekujmy, że będzie wykorzystany dokładnie tak, jak sobie tego życzymy.

Oczywiście, nie oznacza to, że mamy unikać konkretów. Im jest ich więcej, tym większa jest szansa na to, że nasze ogłoszenie spotka się z odzewem, a osoby, które będą nim zainteresowane szybko pozwolą nam na pozbycie się przedmiotu, który nam samym coraz bardziej przeszkadza. Konieczne jest więc podanie rozmiaru tego, co chcemy oddać, a także wspomnienie o ewentualnych wadach. Jeśli pozbywamy się monitora komputerowego, który ma uszkodzoną matryce, nie obawiajmy się poinformować o tym. Być może nie przysłuży się on dziecku uczącemu się programowania, użytek może jednak zrobić z niego osoba zajmująca się naprawą peryferii komputerowych i poszukująca części zamiennych. Z tego samego powodu, jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto wykonywać zdjęcia przedmiotów, które planujemy oddać. Jest to szczególnie ważne w przypadku mebli i elementów ozdobnych, zdjęcie pozwoli bowiem potencjalnemu odbiorcy uzyskać odpowiedź na pytanie o to, czy interesujące go rozwiązanie rzeczywiście będzie pasowało do jego wnętrza.

Jak uniknąć ewentualnych problemów?

Internet pełen jest opowieści o osobach, które nawet odbierając darmowe sprzęty i przedmioty, nie ukrywają swoich wygórowanych roszczeń. W rzeczywistości z podobnymi przypadkami wcale nie mamy do czynienia zbyt często, nie oznacza to jednak, że w ogóle nie ma o nich mowy. Warto więc zawrzeć w ogłoszeniu także informacje na temat tego, czy możemy wysłać dany przedmiot, czy też możliwy jest jedynie odbiór osobisty. Jeśli chcemy się pozbyć szafy lub kanapy nie zapomnijmy poinformować również, czy będziemy w stanie pomóc potencjalnemu odbiorcy w zniesieniu mebla na parter, czy też sam powinien zorganizować sobie pomoc w tym zakresie. Mimo wyszczególnienia tego rodzaju informacji w ogłoszeniu, warto zresztą przypomnieć o takich ustaleniach osobie, która zdecyduje się odpowiedzieć na nie. Pozwoli to zaoszczędzić sobie nerwów, a przecież nie umieszczamy anonsu po to, aby się niepotrzebnie denerwować.

Dodaj komentarz