Kategorie
Ogłoszenia

Jak zmienić pracę?

Statystycznie w pracy spędzamy nawet dziesięć lat w ciągu całego naszego życia. To na tyle dużo, że warto zastanowić się nad tym, czy spędzamy je w środowisku, które nam odpowiada. Jeśli już od dłuższego czasu czujemy się źle, mamy wrażenie, że się nie rozwijamy, a sama myśl o kolejnym dniu w miejscu zatrudnienia sprawia, że psuje się nam humor, najprawdopodobniej dorośliśmy już do decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia. Na szczęście, może być to łatwiejsze niż się to nam wydaje, oferty pracy kuszą bowiem zarówno specjalistów, jak i osoby, które znajdują się u progu doświadczenia zawodowego.

Gdzie szukać pracy?

Decyzja o tym, aby zrezygnować z pracy, która blokuje nas zamiast rozwijać, jest strzałem w dziesiątkę. Podjęcie jej nie oznacza jednak jeszcze końcowego sukcesu. Pracodawcy najprawdopodobniej nie zaczną sami pukać do naszych drzwi tylko dlatego, że mamy ochotę na zmianę miejsca zatrudnienia, sami musimy więc dać im do zrozumienia, że jesteśmy wartościowymi partnerami do rozmów. Na szczęście, obecnie nie jest już tajemnicą to, że pewne firmy mają wakaty, a szukanie pracy nie wymaga posiadania szerokiego kręgu znajomych. Ci ostatni zawsze się przydają, jeśli jednak wiemy, gdzie zamieszczane są ciekawe oferty pracy, jesteśmy w stanie poradzić sobie również bez ich wsparcia.

Szukanie pracy może odbywać się na wiele sposobów i nie zawsze jest tak samo skuteczne. Ciągle nie brakuje przecież osób, które uważają, że szanse na zatrudnienie będą miały jedynie te osoby, które nawiążą osobisty kontakt z zatrudniającym. Niestety, chodzenie od firmy do firmy z plikiem dokumentów aplikacyjnych jest nie tylko czasochłonne, ale i nieskuteczne. Niezbyt pomocne okazuje się też dzwonienie do kolejnych przedsiębiorstw, aby dowiedzieć się, czy nie mamy szans na zatrudnienie. Współcześnie często zwraca się uwagę na to, że życie przenosi się do Internetu. Nie powinno więc zaskakiwać nas to, że właśnie tam powinniśmy szukać najciekawszych ofert pracy.

Oferty pracy w portalach ogłoszeniowych

Oferty pracy można znaleźć w Internecie w wielu miejscach. Niektórzy znajomi umieszczają je w mediach społecznościowych, tam też powstają specjalne grupy zrzeszające zarówno osoby poszukujące zatrudnienia, jak i pracodawców pragnących nawiązać kontakt z potencjalnymi pracownikami. Najwięcej ofert niezmiennie znajduje się jednak na stronach internetowych portali ogłoszeniowych i jeśli zależy nam nie tylko na szybkim dostępie do nich, ale i na ich zróżnicowaniu, powinniśmy zainteresować się właśnie takimi miejscami.

Przed przystąpieniem do analizy ogłoszeń o pracę warto zresztą pozbyć się kilku stereotypów tkwiących w naszych głowach. Najbardziej krzywdzący jest ten, który mówi o tym, że w Internecie można znaleźć jedynie te oferty pracy, które pochodzą od stosunkowo niewielkich podmiotów. Okazuje się, że takie przeświadczenie nie ma wiele wspólnego ze stanem faktycznym,. Najwięksi też chcą zatrudniać. Co więcej, wcale nie uważają, że najlepszymi są pracownicy z polecenia, oferty pracy z renomowanych firm są więc na portalach z ogłoszeniami tak samo popularne, jak te, które są przygotowywane przez niewielkie zakłady pracy.

Nie jest też prawdą to, że oferty pracy na takich portalach dotyczą przede wszystkim najgorzej opłacanych stanowisk. Rzeczywiście, właśnie ich jest najwięcej, wynika to jednak przede wszystkim z tego, że jesteśmy, jako pracownicy, coraz mniej zainteresowani ciężką fizyczną pracą za minimalną płacę. Nadal poszukiwani są jednak również specjaliści. Ci posiadają unikatowe umiejętności, a ich znaczenie dla potencjalnych pracodawców jest na tyle duże, że mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Jak zatem szukać pracy? Wystarczy zarejestrować się na portalu z ofertami pracy, a następnie uzbroić się w cierpliwość pamiętając o tym, jak dużą zaletą potrafi być systematyczność. Być może ciekawe stanowisko nie pojawi się w ciągu jednego dnia, z pewnością jednak regularnie sprawdzając ogłoszenia szybko znajdziemy takie, które będzie nam odpowiadać.

Dodaj komentarz