Kategorie
Ogłoszenia

Jak znaleźć pracę W Starachowicach?

Liczące sobie blisko 50 tysięcy mieszkańców Starachowice są trzecim po Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim miastem w województwie świętokrzyskim. To także ważny w skali kraju ośrodek przemysłu hutniczego. W hutach, a potem również w fabryce samochodów ciężarowych, przez wiele dziesięcioleci zawsze na mieszkańców i przyjezdnych czekała praca Starachowice mają więc za sobą okresy imponującego rozwoju gospodarczego. Po zawirowaniach związanych z przemianami ustrojowymi, sytuacja na rynku pracy znacząco się pogorszyła przyczyniając się do wyraźnego odpływu mieszkańców, w tym zwłaszcza ludzi młodych i dobrze wykształconych. Dziś miasto korzysta z pozytywnych trendów dotyczących zatrudnienia oferując wiele ciekawych miejsc pracy także poza hutnictwem i motoryzacją.

Hutnictwo i przemysł samochodowy w Starachowicach

Trudno o miasto bardziej związane z polskim hutnictwem niż Starachowice, skoro pierwsze ślady jego obecności w regionie są datowane przez archeologów na epokę żelaza. W 1899 na terenie osady Starachowice otwarto zresztą wielki piec hutniczy, który funkcjonował z przerwami aż do końca lat sześćdziesiątych kolejnego stulecia. Ośrodek szybko przestał być jednak kojarzony jedynie z przemysłem wydobywczym. W dwudziestoleciu międzywojennym w mieszczącym się tu zakładzie produkowano broń, po wojnie zaś w mieście powstała Fabryka Samochodów Ciężarowych „Star”. To właśnie jej duże znaczenie sprawiło, że w niedługim czasie Starachowice przestały być niewielką osadą hutniczą stając się jednym z największych miast regionu atrakcyjnym także dla osób z innych części kraju szukających zatrudnienia. W okresie swojego największego wzrostu sama fabryka zatrudniała zresztą aż dwadzieścia tysięcy osób.

O upadku miasta na początku lat dziewięćdziesiątych zadecydowało to, co we wcześniejszych dziesięcioleciach decydowało o jego rozwoju – oparcie nie tylko samego rynku pracy, ale i w ogóle miejskiego życia na jednym zakładzie. Gdy w fabryce „Star” dochodziło do kolejnych zwolnień, w mieście rosło bezrobocie, a brak innych zakładów pracy o choćby zbliżonej renomie sprawiał, że osoby pozostające bez zatrudnienia były pozbawione jakichkolwiek perspektyw na rozwój. Z czasem sytuacja zaczęła się normalizować, a głównym udziałowcem niedochodowej spółki została niemiecka firma MAN produkująca w mieście kompletne autobusy miejskie. Ważnym momentem dla osób, które interesuje praca w Starachowicach i ich okolicach było też ulokowanie w mieście Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że ośrodek nadal zmaga się z ciężarem konsekwencji upadku fabryki samochodów ciężarowych.

Dobra praca – Starachowice i ich możliwości

Oczywiście, nie oznacza to wcale, że osoby poszukujące zatrudnienia muszą liczyć się z tym, że znajdą je wyłącznie poza Starachowicami. W mieście działają firmy znane w całej Polsce, poza zakładami MAN mamy więc do czynienia choćby z Gerdą, Cerradem i Cersanitem. Osoby zainteresowane zatrudnieniem mogą też liczyć na nie w mniejszych przedsiębiorstwach, wspomniana już strefa ekonomiczna przyciąga bowiem firmy zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Poszukiwanie zatrudnienia wymaga jednak pewnego rozeznania w ofertach. Warto wspomnieć znajomym, że ma się zamiar zmienić pracodawcę, nie zaszkodzi jednak również sprawdzić, co mają nam do zaoferowania portale, na których pojawiają się ogłoszenia o pracę. W Starachowicach szczególnie wiele stanowisk czeka na osoby wykonujące prace fizyczne, nie zawsze oznacza to jednak, że prace te są nieskomplikowane i szybko można w nich osiągnąć mistrzostwo. Coraz więcej mówi się też o tym, że w dużych zakładach automatyzacja jest czymś przesądzonym. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości z pewnością nie zabraknie specjalistów zarządzających maszynami i zajmujących się usuwaniem ewentualnych awarii. Dynamicznie rozwija się też rynek usług w mieście. Przeważnie praca w tym sektorze nie wiąże się ze zbyt dużymi zarobkami. Można jednak znaleźć ją relatywnie szybko, warto więc zastanowić się także nad taką opcją choćby zakładając, że przez cały czas prowadzić będzie się poszukiwania innego zatrudnienia.

Dodaj komentarz