Kategorie
Ogłoszenia

Rynek pracy w Zamościu

Zamość znajduje się w południowej części województwa lubelskiego, ma status miasta na prawach powiatu i liczy sobie ponad 63 tysiące mieszkańców. Jego znaczenie dla województwa jest ogromne, mamy bowiem do czynienia w jego przypadku zarówno z istotnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, jak i edukacyjnym. Zamość jest doskonale znany także poza województwem. W świadomości wielu Polaków funkcjonuje jako jedno z najpiękniejszych miast w kraju i trudno nie zgodzić się z tym, że nie mamy do czynienia z opinią nieco na wyrost. Gdy w grę wchodzi praca Zamość potrafi zadać kłam powszechnie obowiązującym stereotypom na temat Lubelszczyzny, można jej bowiem szukać nie tylko w firmach związanych z sektorem usług oraz z obsługą ruchu turystycznego.

Zamość i problem bezrobocia

Czas przemian ustrojowych nie wpłynął najlepiej na Zamość i jeszcze w roku 2012 bezrobocie utrzymywało się w mieście na poziomie blisko 15 procent. Dziś jest ono znacznie niższe, co w dużej mierze wynika z tendencji, z jakimi mamy do czynienia ogólnie na rynku pracy. Nie bez znaczenia wydaje się jednak decyzja podjęta w roku 2009 i dotycząca ustanowienia podstrefy Zamość jako części Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Na jej terenie można dziś spotkać zakłady zajmujące się między innymi: produkcją blachodachówek i pokryć dachowych, a nawet produkcją energii elektrycznej pochodzącej z biomasy. Podstrefa jest atrakcyjna tak dla firm z kraju, jak i dla podmiotów zagranicznych, rozwijanie się w jej ramach pozwala bowiem na zwolnienie z części podatku CIT albo z części kosztów pracy w ciągu dwóch lat.

Gdzie czeka na nas praca – Zamość w kontekście przemysłu i usług

Z terenami przemysłowymi mamy do czynienia zarówno we wschodniej, jak i w zachodniej części miasta, warto przy tym zwrócić uwagę, że tylko kilka większych zakładów znajduje się bezpośrednio w mieście, a nie w pewnym oddaleniu do niego. To ważna informacja dla osób poszukujących pracy w Zamościu, dojazd do większości firm o takim charakterze jest bowiem o wiele łatwiejszy, gdy posiada się prawo jazdy kategorii B. Na terenie miasta spotykamy przede wszystkim zakłady związane z przemysłem przetwórczym wykorzystujące to, że sama Zamojszczyzna niezmiennie kojarzona jest przede wszystkim z rolnictwem. Miasto jest zresztą także miejscem skupu wielu produktów rolnych, co również daje perspektywy zatrudnienia.

O pracy w mieście mogą realnie myśleć zatem przede wszystkim te osoby, które chcą związać się z szeroko rozumianym sektorem usług, w tym zwłaszcza z handlem. W mieście zlokalizowane są zarówno centra, jak i domy handlowe, nie brakuje tu również hiper- i supermarketów. Imponuje też liczba lokali gastronomicznych, które renesans popularności przeżywają w wakacje, wraz ze wzrostem liczby turystów odwiedzających miasto.

Jak szukać pracy w Zamościu?

Jeśli zależy nam na szybkim znalezieniu jakiejkolwiek pracy, najłatwiej cel ten osiągnąć w sezonie letnim. Starannie analizując oferty można wtedy natrafić na szczególnie atrakcyjne propozycje, brak rąk do pracy i nadzieja na zyski z turystyki sprawiają bowiem, że pracodawcy stają się bardziej hojni. Praca poza usługami i handlem także jest dostępna i czeka na nas nie tylko w Zamościu, ale i w jego najbliższych okolicach. Jej znalezienie staje się łatwiejsze, gdy korzysta się z portali ogłoszeniowych, zdecydowana większość firm wykorzystuje je bowiem nie tylko do rekrutowania pracowników umysłowych, ale i osób zatrudnionych na stanowiskach wymagających wysiłku fizycznego.

Osoby chcące znaleźć pracę powinny zwracać też uwagę na oferty kierowane bezpośrednio przez rolników. Zwykle nie dotyczą one samego miasta, ale jego najbliższych okolic i oznaczają zatrudnienie w dynamicznie rozwijających się zmechanizowanych gospodarstwach. Praca w nich nie musi wcale oznaczać ogromnego wysiłku za najniższą stawkę, nic więc dziwnego, że jest atrakcyjna nie tylko dla osób szukających doraźnego zatrudnienia, ale i dla absolwentów wyższych uczelni o profilu rolniczych z regionu. Także tego rodzaju oferty zwykle pojawiają się na portalach z ogłoszeniami.